Sebastjan - Doradztwo Podatkowe

Nowe przepisy wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich

27.11.2014 r

Od 1 stycznia 2016 rak wejdą w życie nowe przepisy, które umożliwią lekarzom wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Lekarze będą mogli do końca 2017 r. wystawiać także zwolnienia w formie papierowej według obecnie obowiązujących zasad.

Pracodawcy będący płatnikami składek mają czas zaledwie do 31 grudnia 2015 roku, aby zarejestrować się i utworzyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Rejestracja ma służyć między innymi otrzymywaniu wiadomości o wystawieniu pracownikowi zwolnienia oraz podglądu samego zwolnienia lekarskiego. Niewątpliwą zaletą systemu elektronicznego jest to, że zwolnienie będzie widoczne natychmiastowo po wystawieniu.

Pracodawcy nie będą mieli obowiązku kontroli 7-dniowego terminu dostarczenia przez pracownika zwolnienia. Rejestracji należy dokonać na stronie internetowej pue.zus.pl. W tym miejscu znajdują się również szczegóły dotyczące sposobu rejestracji profilu. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy opłacają składki za nie więcej niż pięciu pracowników.

Do końca grudnia 2015 roku płatnicy mają obowiązek poinformowania pracowników w formie pisemnej o posiadaniu lub nieposiadaniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z działem ZUS naszej spółki.

Mogą Państwo skorzystać z informacji bezpośrednio od pracowników ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem cot@zus.pl.

Arkadiusz Sebastjan